GTM-KJRHQ2R
Skip to main content
 1. Home >
 2. O společnosti >
 3. Resources >
 4. Novinky >
 5. Tiskový servis >
 6. 2013 >
 7. Celoevropský maloobchodní průzkum společnosti Fujitsu 2013: Prodejna zůstane nejdůležitějším místem pro setkávání se "zainteresovanými" zákazníky

Celoevropský maloobchodní průzkum společnosti Fujitsu 2013: Prodejna zůstane nejdůležitějším místem pro setkávání se "zainteresovanými" zákazníky

Celoevropský maloobchodní průzkum společnosti Fujitsu 2013: Prodejna zůstane nejdůležitějším místem pro setkávání se "zainteresovanými" zákazníky

Praha, May 24, 2013

Stručná fakta:

 • Společnost Fujitsu zveřejňuje výsledky průzkumu realizovaným mezi vedoucími pracovníky maloobchodních organizací, který byl zaměřen na budoucnost kamenných prodejen v multikanálovém prostředí
 • 65 % dotazovaných maloobchodníků napříč Evropou věří, že důležitost prodejen stoupá, navzdory skutečnosti, že za nejatraktivnější distribuční model současnosti je považováno online nakupování


Mnichov, 24. května 2013 – Společnost Fujitsu dnes oznámila, že navzdory vzestupu online a mobilního obchodování, zůstává kamenná prodejna i nadále centrálním místem pro setkávání se "zainteresovanými" zákazníky. Podle nového průzkumu mezi vedoucími pracovníky evropských maloobchodů zadaného společností Fujitsu1, jednoho ze tří největších poskytovatelů maloobchodních řešení a služeb, který proběhl mezi 500ti maloobchodníky a 82 000 obchody po celém světě, si rostoucí konkurenční tlak vyžaduje, aby maloobchodníci dokázali kombinovat efektivní procesy s poskytováním hodnotné zákaznické zkušenosti – ať na prodejně, online nebo prostřednictvím chytrého telefonu.

Průzkum s názvem "Fujitsu Pan-European Retail Survey 2013" (Celoevropský maloobchodní průzkum společnosti Fujitsu 2013) se zaměřil na budoucnost prodejen v multikanálovém prostředí, včetně výzev, které před maloobchodníky stojí. Jedná se zejména o možnosti navyšování prodeje, efektivní řízení pracovníků, důležitost sjednoceného přístupu k zákazníkům prostřednictvím všech kanálů a použití technologických inovací při budování a poskytování multikanálových řešení.

Z průzkumu vyplynulo, že se dvě třetiny vedoucích pracovníků maloobchodních prodejen domnívají, že důležitost prodejen v Evropě se významně zvýšila (65 %), přičemž nejvíce je tomu v zemích jako Itálie (74 %) a Francie (68 %), kde i nadále přetrvává silná kultura prodeje na hlavních třídách. Online nakupování je sice dnes podle zákazníků považováno za nejatraktivnější distribuční model (72 %), existují však velké rozdíly mezi jednotlivými státy, které dokládají, že kamenné prodejny nebyly zcela nahrazeny online obchody. Němečtí maloobchodníci se domnívají, že nejatraktivnější pro jejich zákazníky je online nakupování (81 %), zatímco v Itálii zůstávají nejatraktivnějšími modely především nákup v hypermarketu a supermarketu (78 %), za kterými těsně následuje nakupování přímo v centru města (71 %). Naopak v Británii panuje značná vyváženost mezi všemi prodejními modely.

Přes pokračující vzestup elektronických obchodů došla studie společnosti Fujitsu k závěru, že většina tradičních maloobchodníků je přesvědčena, že kamenné obchody mají v budoucím maloobchodě své místo, i když existují různé názory na to, jak budou prodejny budoucnosti vypadat. Prodejny pravděpodobně zůstanou místem, kde maloobchodníci mohou nakupujícímu vytvořit "fyzickou" zkušenost se značkou takovým způsobem, který vhodně doplní "online" a "mobilní" zkušenost se značkou a bude s nimi konzistentní. Prodejna je stále základním prodejním kanálem pro maloobchodníky i jejich zákazníky v celé Evropě, její role a provozní model se však rychle mění a přizpůsobuje se tak, aby vyhovoval potřebám multikanálového nakupujícího. Klíčovou přidanou hodnotou se pro prodejny stávají služby, včetně kombinovaných služeb online obchodu a kamenné prodejny, jako je například online objednávka s vyzvednutím na prodejně. Celkově 86 % respondentů uvedlo, že nejdůležitější rolí prodejen je být místem pro poskytování služeb – platí to především ve Francii, kde se tak domnívá 94 % respondentů.

Rozdíly však panují ve vnímání hlavní role, kterou by měla kamenná prodejna plnit. Britští maloobchodníci za nejdůležitější roli prodejny považují to, že je místem k nakupování (91 %), zatímco pro Italy je v ní klíčová prezentace značky (88 %). Němečtí maloobchodníci mají na roli prodejny celkově vyváženější pohled. Tyto výsledky dokládají, že i nadále zůstává důležitá zkušenost zákazníka z kamenné prodejny při prohlídce produktů a interakce s prodavačem. To je příležitostí pro maloobchodníky – namísto soupeření pouze o cenu, mohou svoji nabídku a služby na prodejně zabalit do atraktivnějšího a odlišující ho se "obalu" a zákazníka tak snáze přesvědčit ke koupi. Ovšem v hodnocení důležitosti budoucích distribučních modelů na stupnici atraktivity od 1 do 10 zůstává online nakupování celkovým vítězem, a to se skórem téměř 8 z 10 bodů.

Richard Clarke, viceprezident divize Global Retail společnosti Fujitsu
"Je zřejmé, že prodejna zůstává pro většinu spotřebitelů v Evropě ústředním místem nakupování, ale provozní model prodejen se rychle mění tak, aby vyhověl potřebám multikanálového nakupujícího. Konkurenceschopnou přidanou hodnotou se pro prodejny stávají služby – zde se jedná jak o zkušenost získanou prostřednictvím interakce s prodavačem, tak i o celkovou efektivnost procesů nákupu prostřednictvím modelů jako je online objednávka s vyzvednutím na prodejně. Fujitsu pomáhá maloobchodníkům dosahovat tohoto cíle tím, že pro ně zjednodušuje nasazování technologií, zvyšuje jejich pružnost a přizpůsobuje je zákazníkovi."

Citace anonymních respondentů (země představuje danou lokaci, všichni respondenti zastávají funkce v mezinárodních centrálách společností):
Manažer maloobchodní organizace, Francie
"Pro nás, jako maloobchodníka, je prodejna "ústředním místem" všech našich aktivit."

Informační ředitel maloobchodní společnosti, Itálie
"U našich prodejen se spoléháme na to, že poskytují výjimečnou zákaznickou zkušenost a správné prostředí pro prezentaci a propagaci našich produktů."

Vedoucí pro inovace maloobchodní společnosti, Německo
"Spotřebitelé chtějí s našimi produkty interagovat – a k tomu jsou stále nejlepším místem naše prodejny."

Vedoucí oddělení maloobchodní společnosti, Spojené království
"Naše prodejny jsou životně důležité, ale potřebujeme se zlepšovat ve vzájemné kombinaci dostupnosti k zákazníkovi a online přístupu."

Výkonný viceprezident maloobchodní společnosti, Belgie
"Klíčem k našemu úspěchu bude zajištění lepší spolupráce mezi webem a prodejnami a mezi prodejnami a webem."

Poznámky pro editory
 1. Fujitsu Pan-European Retail Survey 2013 (Celoevropský maloobchodní průzkum společnosti Fujitsu 2013)
  Budoucnost prodejny v multikanálovém prostředí: Jak současné výzvy proměnit v budoucí úspěch díky zlepšování efektivity prodejen a zákaznické zkušenosti?

  Společnost Novametrie, specializovaný poskytovatel průzkumů mezi názorovými vůdci, dostala od společnosti Fujitsu zadání provést nezávislý průzkum mezi nejvyššími vedoucími pracovníky maloobchodních organizací ve Francii, Německu, Itálii, Spojeném království a dalších zemích (včetně různých zemí reprezentovaných jedním zástupcem ústředí). Během září až listopadu 2012 provedla společnost Novametrie 20 kvalitativních rozhovorů (osobně a telefonicky), po kterých v lednu a únoru 2013 následovalo 161 kvalitativních rozhovorů online. Prvotní zjištění tohoto průzkumu jsou k dispozici zde

 2. Tato zjištění budou zveřejňována individuálně v průběhu příštích týdnů.
Maloobchodní řešení společnosti Fujitsu
Obor maloobchodu se dynamicky mění. Přeshraniční expanze, multikanálové nakupování, mobilní zařízení a dostupnost inteligentních technologií pro back office společně transformují očekávání a zkušenost nakupujících, provozní modely prodejen a způsob podnikání. Vedoucí pracovníci maloobchodních společností doufají, že zůstanou na špici a budou zvyšovat zisky díky nabídce diferencované zákaznické zkušenosti a zvýšením efektivity podnikání.

Společnost Fujitsu spolupracuje s maloobchodníky, aby jim pomohla tyto výzvy zvládnout s použitím IT. Posláním společnosti Fujitsu, vycházejícím z důkladného pochopení maloobchodu, které získala za více než 30 let spolupráce s více než 500 zákazníky a 82 000 obchody, je poskytovat diferencovanou zákaznickou zkušenost, která zvýší tržby, provozní efektivitu a spokojenost zákazníků s našimi maloobchodními klienty.

Dodáváme špičková, vysoce výkonná hardwarová řešení, integrované softwarové aplikace a služby podpory po celou dobu životnosti zařízení různých dodavatelů, které maloobchodníkům po celém světě pomáhají naplňovat příslib jejich značky a efektivněji fungovat.

Portfolio Fujitsu sahá od front-office po back-office řešení a zahrnuje pokladní, mobilní a samoobslužná řešení, komplexní maloobchodní aplikace včetně obchodní analytiky, zákaznické věrnosti a dynamických digitálních médií a sadu řízených IT služeb pro prodejny, sítě, aplikace i infrastrukturu.

Společnost Fujitsu je nastupujícím lídrem v oblasti cloudových technologií a služeb pro současné maloobchodní prostředí.Online zdrojeInformační zdroje:

O společnosti Fujitsu ČR

Fujitsu ČR patří do stejnojmenné divize, která je součástí globální skupiny Fujitsu Limited. Společnost vznikla v roce 2009 odkoupením 50% podílu společnosti Siemens ve společném podniku Fujitsu - Siemens. V České republice společnost nabízí kompletní portfolio IT produktů, řešení a služeb, včetně koncepce dynamických infrastruktur (cloud computing). K jejím klientům se řadí největší společnosti a instituce, pro které zajišťuje správu datových center, infrastrukturu a infrastrukturu jako službu (IaaS). Pro střední, malé firmy a jednotlivce zajišťuje servis prostřednictvím sítě svých obchodních partnerů. Fujitsu Technology Solutions zaměstnává v ČR přes 100 lidí.

Další informace o Fujitsu Technology Solutions najdete na webu www.fujitsu.com/cz

O společnosti Fujitsu

Fujitsu patří mezi největší japonské společnosti v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT), která nabízí kompletní portfolio IT produktů, řešení a služeb. Přes 156 tisíc zaměstnanců Fujitsu obsluhuje zákazníky ve více než 100 zemích světa. Společně se svými zákazníky přispívá Fujitsu svými dlouholetými zkušenostmi a znalostmi k vytváření lepší budoucnosti světové společnosti. Konsolidované tržby společnosti Fujitsu Limited (TSE:6702) za poslední fiskální období dosáhly výše 48 miliard USD (k 31. březnu 2016).
Další informace naleznete na webu www.fujitsu.com.

Kontakt pro novináře:

Technické dotazy a odborné specifikace – Oblast klientského protfolia
(notebooky, tablety, periferie)

Samy Khaleg
Product Manager – Workplace Systems
Fujitsu Technology Solutions ČR
e-mail: samy.khaleg@ts.fujitsu.com
Tel: +420 233 034 070

Technické dotazy a odborné specifikace – Oblast serverů
Radovan Hošek
Product Manager – Servers
Fujitsu Technology Solutions ČR
e-mail: radovan.hosek@ts.fujitsu.com
Tel: +420 233 034 040

Technické dotazy a odborné specifikace – Oblast datových uložišť
Aleš Dvorák
Product Manager – Storage
Fujitsu Technology Solutions ČR
e-mail: ales.dvorak@ts.fujitsu.com
Tel: +420 233 034 061

Tiskový servis
Filip Snášel
PR Manager PEPR CONSULTING
e-mail: snasel@peprconsulting.cz
Tel: +420 602 757 392

Date: 24 May, 2013
City: Praha