GTM-KJRHQ2R
Skip to main content
  1. Home >
  2. O společnosti >
  3. Resources >
  4. Novinky >
  5. Tiskový servis >
  6. 2013 >
  7. Fujitsu testuje dálnice pro datacentra s neomezenou rychlostí

Fujitsu testuje dálnice pro datacentra s neomezenou rychlostí

Stručná fakta:

  • Ukázka technologie představuje datové středisko budoucnosti fungující rychlostí světla
  • Fotonika zamezuje snižování výkonů serverů a storage systémů a umožňuje zpracování dat rychleji než kdykoli předtím
  • Systém nové generace umožňuje vybudování datacentra orientovaného na podnik
Praha, November 20, 2013 Společnost Fujitsu na Fóru v Mnichově představila technologii, která má zásadně přebudovat funkcionality i design datových center budoucnosti. Díky přenosu dat rychlostí světla dojde eliminaci omezení výkonu a firmy se tak mohou vydat vpřed, směrem k řízení podniků v reálném čase.

Společnost Fujitsu se spojila s firmou Intel, aby společně vyvinuly technologii silikonové fotoniky, která byla vystavena na Fóru Fujitsu v Mnichově (6. a 7. listopadu 2013) poprvé mimo prostředí laboratoře jako fungující důkaz této koncepce.

Jelikož se očekává, že objem přenesených dat v datových centrech se v následujících třech letech zčtyřnásobí, začíná stávající síťová technologie vytvářet omezení vysokorychlostnímu přenosu dat mezi třemi základními výpočetními složkami datového střediska: serverem, úložištěm a sítí.

Nový přístup společností Fujitsu a Intel využívá přenosu dat rychlostí světla a tím odstraňuje omezení na datové dálnici a umožňuje nahlédnout do budoucnosti datových center.  Výkon datacenter se zvyšuje, protože silikonová fotonika umožňuje přenosy ultra vysokými rychlostmi. Optické kabely o osmi vláknech dokážou přenášet data v objemu až 1,6 Tbps (Terabitů za sekundu, což stačí na naplnění celého 1TB pevného disku za pouhých pět sekund).  Data lze také přenášet na mnohem delší vzdálenosti (až 300 metrů), než bylo dříve možné měděným kabelem pro Ethernet. To umožňuje optimalizaci designu serverů pro aplikace a připravuje cestu novému designu datacentra s oddělenými výpočetními a úložnými zdroji.

Možnost oddělení serveru od úložiště nabízí úsporu nákladů, protože ICT zařízení vytvářející teplo (například serverové procesory) vyžadují drahou klimatizaci, již nyní nemusí být ve stejné místnosti s pasivním vybavením na ukládání dat. Přenos dat optickými kabely v podobě fotonů místo elektrických impulsů znamená, kromě snížení spotřeby energie, také drastické snížení množství kabelů, protože již nejsou potřeba složitá Ethernetová propojení každého serverového uzlu.

Silikonová fotonika připravuje cestu k designu serveru optimalizovanému z hlediska aplikací právě odstraněním rychlostních omezení, které způsobují limity výkonu sítě. Znamená to skutečné oddělení výpočetních, síťových a úložných zdrojů. Do budoucna bude jednodušší provést upgrade jednotlivých komponent, kdykoli to bude potřeba, místo dosud obvyklé výměny všeho ve chvíli, kdy je potřeba obnovit procesor nebo síť.

Ve vizi společnosti Fujitsu pro datová centra budoucnosti bude snazší přidávat do systému nové součásti bez nutnosti reorganizace a přepojení celé struktury. Kromě toho mohu firmy očekávat snížení kapitálových investic, protože budou moci udělat více s méně prostředky. Odstraněním limitů výkonu bude totiž možné lépe využít nákladné komponenty, jako jsou serverové procesory.

Podpůrná citace

Dr. Joseph Reger, technický ředitel společnosti Fujitsu pro region CEMEA
"Fotonová technologie představuje průlom, protože odstraňuje omezení, která začínají v datových střediscích vznikat pro podniky, které potřebují řídit svou činnost v reálném čase. Rychlost přenosu dat začíná omezovat výkon i nejmodernějších datových center dneška. Přehodnocením koncepce datového centra – a uvažováním o datacentru, jako poskytovateli výpočetní kapacity pro podnikové potřeby – byly společnosti Fujitsu a Intel schopny také zcela změnit jejich základní design.  Není absolutně důvod, proč by server a úložiště měly zůstat pohromadě, pokud z jejich oddělení plynou takovéto zásadní výhody."

Online zdroje

O společnosti Fujitsu

Fujitsu patří mezi největší japonské společnosti v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT), která nabízí kompletní portfolio IT produktů, řešení a služeb. Přes 156 tisíc zaměstnanců Fujitsu obsluhuje zákazníky ve více než 100 zemích světa. Společně se svými zákazníky přispívá Fujitsu svými dlouholetými zkušenostmi a znalostmi k vytváření lepší budoucnosti světové společnosti. Konsolidované tržby společnosti Fujitsu Limited (TSE:6702) za poslední fiskální období dosáhly výše 48 miliard USD (k 31. březnu 2016).
Další informace naleznete na webu www.fujitsu.com.

O společnosti Fujitsu ČR

Fujitsu ČR patří do stejnojmenné divize, která je součástí globální skupiny Fujitsu Limited. Společnost vznikla v roce 2009 odkoupením 50% podílu společnosti Siemens ve společném podniku Fujitsu - Siemens. V České republice společnost nabízí kompletní portfolio IT produktů, řešení a služeb, včetně koncepce dynamických infrastruktur (cloud computing). K jejím klientům se řadí největší společnosti a instituce, pro které zajišťuje správu datových center, infrastrukturu a infrastrukturu jako službu (IaaS). Pro střední, malé firmy a jednotlivce zajišťuje servis prostřednictvím sítě svých obchodních partnerů. Fujitsu Technology Solutions zaměstnává v ČR přes 100 lidí.

Další informace o Fujitsu Technology Solutions najdete na webu www.fujitsu.com/cz

Kontakt pro novináře:

Technické dotazy a odborné specifikace – Oblast klientského protfolia
(notebooky, tablety, periferie)

Samy Khaleg
Product Manager – Workplace Systems
Fujitsu Technology Solutions ČR
e-mail: samy.khaleg@ts.fujitsu.com
Tel: +420 233 034 070

Technické dotazy a odborné specifikace – Oblast serverů
Radovan Hošek
Product Manager – Servers
Fujitsu Technology Solutions ČR
e-mail: radovan.hosek@ts.fujitsu.com
Tel: +420 233 034 040

Technické dotazy a odborné specifikace – Oblast datových uložišť
Aleš Dvorák
Product Manager – Storage
Fujitsu Technology Solutions ČR
e-mail: ales.dvorak@ts.fujitsu.com
Tel: +420 233 034 061

Tiskový servis
Filip Snášel
PR Manager PEPR CONSULTING
e-mail: snasel@peprconsulting.cz
Tel: +420 602 757 392

Date: 20 November, 2013
City: Praha