GTM-KJRHQ2R
Skip to main content

Případy použití služby Managed Mobile

V rámci studie Mobilita v podnikání publikované v říjnu 2013 zaměřené na mobilní strategie firem po celém světě oslovila společnost Citrix celkem 1 700 zkušených IT manažerů v 17 zemích (stáhnout celou zprávu). Tato studie ukázala, že mobilita je nejvyšší prioritou pro 70 % vedoucích pracovníků v oblasti IT.

Služba Fujitsu Managed Mobile pomáhá firmám naplno využít mobilní revoluce a vypořádat se s nástrahami spolupráce, podnikových aplikací, automatizace, orientace na spotřebitele a různých možností připojení.

Model SaaS se podle prognóz stane hlavním způsobem poskytování aplikací. Uživatelé potřebují přistupovat k podnikovým aplikacím a datům z několika zařízení, ať už podnikových, či vlastních. Technologie virtuálních klientů představuje pracovní prostředí nezávislé na přístupovém zařízení, a poskytuje tak zaměstnancům přístup k systémům, které potřebují, zatímco podniková data jsou bezpečně uložena za branou firewall. To odstraňuje závislost na hardwaru a umožňuje zaměstnancům používat zařízení, které jim vyhovuje a se kterým budou pracovat nejefektivněji.

Prohlédněte si případy použití služby Managed Mobile v různých prostředích:

Transportation

Aviation

Baggage tracking systems for mobile phones provide passengers with accurate information about the current position of their “lost” luggage and states when they can expect to have it returned. Passengers can enter the address to where the luggage is to be delivered once it has arrived at the airport.

Discover why a leading Australian airline trusts Managed Mobile.

Manufacturing

Automotive

An automotive retailer can use mobility to deliver a new retail customer experience that allows dealers to engage with customers in new ways. Using a tablet-based solution sales staff can illustrate features and options directly to the customers and finalize the specifications more easily.

See how a global car manufacturer is using Managed Mobile.

Construction

Building a house, planning a new kitchen or bathroom - for many people it is difficult to imagine how it will look. A mobile solution on a tablet can help in consultation and convince clients by presenting various options onsite.

Learn how a Nordic manufacturer is using Managed Mobile.

Retail

Retail customers can scan their articles via smartphones while shopping and just pay the bill when leaving the store. Or they can get detailed information about items which they wish to buy.

Healthcare

Healthcare staff can have instant access to patient information and clinical systems on any device, whether in the hospital, at home or at the point of patient care.

Finance

Banking

Using a laptop or tablet the banking consultant can visit the customer after normal working hours at home in order to discuss a new loan and finalize a contract immediately.

Insurance

Insurance companies can improve their customer relationship. Offering a mobile app to report a road accident helps customers to report all the information required, for example to email photos from the accident to the insurance company.

Public

Services for Citizens

Visiting a public office often requires taking a number and then waiting until it is your turn. Sending an alert to the citizen’s smartphone offers the option of leaving the waiting room to do something else in the meantime.

Education

The need for secure mobility isn’t just limited to traditional businesses. Teachers can broadcast lessons to their students via a laptop or tablet, allowing the students to attend classes from home, for example in regions where natural disasters regularly occur or when the weather conditions are very bad.

Many young people today are used to working with digital media and prefer online learning. Many new software products are coming to market that facilitate online learning. Why not make full use of them?

Služba Managed Mobile

Managed MobileSlužba Managed Mobile společnosti Fujitsu vám pomůže zvládnout narůstající složitost prostředí nestandardních, geograficky rozptýlených mobilních infrastruktur a současně zajistit zabezpečení vašich firemních dat a ochranu soukromí.

Správa životního cyklu služby Managed Mobile

Mobile device in useSpolečnost Fujitsu vám dává naprostou kontrolu nad různorodou a geograficky rozptýlenou mobilní infrastrukturou a standardizuje a usnadňuje správu všech hlavních platforem zařízení. Podívejte se, jak služba Managed Mobile podporuje celý životní cyklus vaší mobilní infrastruktury.

Součásti služby Managed Mobile

Mobile device in useCloudová služba Fujitsu Managed Mobile umožňuje zákazníkům nasadit, spravovat a zabezpečit mobilní zařízení, bezpečně poskytovat mobilní aplikace a data, zajistit zásady zabezpečení založené na rolích a poskytovat podporu pro koncové uživatele. Seznamte se se součástmi služby Managed Mobile.

Úspěšná použití služby Managed Mobile

Man and woman using mobile deviceSpolečnost Fujitsu se dlouhodobě zaměřuje na špičkový uživatelský dojem a díky promyšlené standardizaci poskytuje zákazníkům flexibilitu potřebnou k vytvoření mobilního řešení dokonale přizpůsobeného různorodým potřebám uživatelů. Podívejte se, jak zákazníci využili výhod poskytovaných službou Managed Mobile.